Daha ne olması gerekiyor!..

Öncelikle Ankara’da meydana gelen menfur patlamada, Milletimizin Başı sağ olsun. Menfur olayda ölenlere Allah’tan Rahmet, yaralılara acil Şifalar ve yakınlarına da sabrı cemil niyaz ederim.  Patlamayı şu teşkilat veya bu örgüt yapmış olabilir. Önemli olan kimin yaptığından ziyade, hedefleri nedir ve nereye varmak istedikleridir?   Bu asil milleti tedhiş, karamsarlık ve yılgınlığa sevk etmek, bir ve beraber hareket etmesini engellemek… Siz bölgenizde oyuncu olmaya başlar, oyun kurmaya planlar, figüran olmaktan çıkmayı hedefler, bölgede yapmayı hedefledikleri bölme – parçalama operasyonlarına karşı proaktif davrandığınız müddetçe bu vb. olaylar vuku bulmaya devam edecektir. Millet olarak milli kültür, milli tavır ve milli birliğe en fazla ihtiyaç olunan bir dönemdeyiz.

Devletleri ayakta tutan bazı kavram ve kurumlar vardır. Devlet olmanın ve devletler arenasında uzun soluklu olabilmenin bazı kural ve kaideleri vardır. Aksi halde devletler yok olmaya mahkumdur.  Milletleri bir arada tutan,  millet olmanın mayasını meydana getiren temel kural ve kurumlardaki gevşemeler, devleti meydana getiren millette de çözülmelere sebebiyet verebilir.  Devlet ve milletler, birlik ve beraberliğine yönelik olarak,  içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü tehditlere karşı teyakkuz halinde olmak zorundadır.  Devletler için Var olmanın genel kuralı budur.

Milli Birlik, milletin bütün olması, bu bütünlük içinde ayırıcı ve bölücü unsurlara asla yer verilmemesi demektir. Türk milletinin en değerli varlığı budur. Türk milletinin yaşaması, yücelmesi, gelişmesi, kalkınması söz konusu ettiğimiz bu milli birliğe bağlıdır. Milli birliği sağladığımız ölçüde,  Türk milleti sonsuza kadar devam edecektir. Milli birliğin sağlanmasında milletin ortak kültüre sahip olması, ortak ahlaka sahip olması, ortak duyguya sahip olması; bunları sezgisi ve akıl gücüyle hareket edilmesi önemlidir. Milli birliğe çok önem veren bu millet,  Çanakkale Savaşını, İstiklal Mücadelesi ve Bağımsızlık Savaşı’nı milli birliğin gücü ile kazandı.

Günümüzde, dış güçler ve onların içerideki taşeronları vasıtası ile milli birliğe zarar verici tutum, davranış, fiil, olay ve sözleri hep birlikte izlemekteyiz. Milletler içeride her türlü tartışma ve kavga ortamlarına girebilirler. Fakat devletin ve milletin bekası, birliği söz konusu olduğu durum ve zamanlarda ise diğer bütün farklılıklar devreden çıkması gerekir. Yıllar önce Atatürk’ün veciz ifadelerinde olduğu şeklinde: ‘’ Mevzu Vatan ise gerisi teferruattan ibarettir’’.  Ülkemizde her bireyin fikri – düşüncesi olabilir, önderi – lideri olabilir, partisi –cemaati de olabilir. Bu kurumların da elbette ki bir fikri, düşüncesi ve idealleri olmak zorundadır. Fakat vatan ve milletin birliği, beraberliği, bütünlüğü söz konusu ise, diğer bütün sözler ve ifadeler akamete uğramak zorundadır. Vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin bir ve beraberliği için bir bütün olunmak zorundadır.

Bir İletişimci olarak, okullarımızda, anaokulundan başlamak üzere, Milli birlik – beraberlik, Milli tavır – duruş, Milli düşünce – tefekkür vb. eğitimlerin verilmesi gerektiği kanaatindeyim.  Dünya devletlerine kabaca bir baktığımızda, ülke içerisinde, hatta meclislerinde her türlü kavgayı veren lider ve üyeler, devlet ve milletlerine yönelik olarak en küçük bir taciz ve tehdit karşısında hemen bir ve beraber olmaktadır. Bizim gibi dünyaya 600 yıl hükmetmiş ve medeniyete beşiklik etmiş bir ülkenin liderlerine,  milletvekillerine ve vatandaşlarına bir bakar mısınız? Başka ülkede vatana ihanet suçu olabilecek söz, olay ve fiiller bizim gibi ülkeler de çok kolay sergilenebiliyor. Acaba neden?  Bir yerlerde özgürlük vb. adı altında hatalar mı yapıyoruz? Ülke olarak eğitim sistemimizde,  milli ideal ve hedefler noktasında gençlerimize çok şey veremiyor muyuz?  

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.