AK PARTİDEKİ AKP’liler; Yine Sahnede!

16 Nisan tarihinde, Anayasa değişiklik maddeleri için referandumda sandığı gideceğiz. Anayasa değişiklik maddeleri ile referandumda bu ülkede bir rejim değişikliği olacağını iddia edenlere de rastlıyoruz.  AK Parti kendi içindeki teşkilat üyelerine de değişikliğin detaylarını anlatmakta zorluklar mı yaşanmaktadır?  Yoksa taşra teşkilat üyeleri merkezin talimatlarına kulak mı asmıyor? Bütünlük sağlanamıyor mu? Anlamakta gerçekten zorlandığım anlar oluştur. Anayasa değişiklik maddelerine kabaca bir baktığımızda, karşımıza sadece güçlü bir yürütme ve Cumhur Başkanlığı sistemi çıkmaktadır.  Zaten bu ülke 100 yıllardır güçlü bir yürütme yokluğunun sıkıntılarını da yaşamaktadır.  90 yıllık Cumhuriyet tarihimizde, 65. hükümet iş başındadır. Mirasçısı olduğumuz, Osmanlı 600 yıllık imparatorluk tarihinde sadece 36 padişah ile yönetilmiştir. Günümüzde 300 yıllık tarihi olan ABD 45. Başkanını daha yeni seçmiştir.  Anayasa değişiklik referandum süreci ile ülkemizde bir rejim değil,  bir sistem değişikliği, daha güçlü bir yürütme için sistem değişikliği olduğunu anlatmakta, algılamakta, AK Parti teşkilat mensupları dâhil, zorluklar mı yaşanmaktadır? Bilemiyorum…

Geçtiğimiz günlerde, AK Parti Manisa teşkilat başkan yardımcısının açıklamaları hepimiz hatırlıyoruz. Daha bu açıklamaları hazmetmeden birkaç gün sonra, Anamur Gençlik Kolları başkanının açıklamalarına ne dersiniz? Bu arkadaşlar sizce ne yapmaya çalışmaktadır? Akıllarınca Anayasa değişiklik referandum sürecinde AK Partiye ve teşkilatlarına destek olduklarını mı zannediyorlar? Yoksa köstek olduklarının farkında değiller mi? Bu vb. açıklamalar, konuşmalar gafletten ve farkında olmaksızın yapılıyorsa, telafi edilebilir ve hatta affedilebilir. Peki, bilinçli olarak yapılmakta ise ne demelidir? Referandum sürecinde, kripto açıklamalar ve kripto bireylerin sayının artacağı kanaatindeyim.

Sağlık Bakanlığı, SGK, Maliye ve Polis teşkilatı vb. kurumların vatandaşlara ve iş adamlarına yönelik olan tutum ve davranışlarına ne demeli, bilemiyorum. Hem de bir referandum sürecinin arifesinde… Konya merkezinde, Sağlık Bakanlığı personeli, ülkemiz ve bölgemiz için kritik bir referandum öncesi, cafe vb. mekânları gecenin bir saatinde 6 kişilik ekipler halinde, hem de farklı 6 ekip olarak,  dolaşmalarına ve sigara içilmesinden kaynaklı olan yüklü miktarda kesmiş oldukları cezalara ne dersiniz… Kanunlara aykırı bir hata varsa elbette ki görevini yaparsınız. Vatandaşı devletine düşman edecek formatta değil tabii ki. Ülkemiz ve bölgemiz adına çok kritik bir referandum süreci öncesi bu yapılanları insan anlamakta gerçekten zorlanıyor.

ak-parti11.jpg

Anayasa değişiklik referandum süreci ile ilgili olarak sürekli anket ve piyasa araştırmaları yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde,  Hayır oyları biraz geriden gelmekle birlikte, Evet oylarını takip etmektedir.  Yine bir başka anket araştırma sonuçlarına göre 1 Kasım seçimlerinde AK Partiye oy veren kitlenin büyük bir oranının da Hayır için çalışmakta olduğunu duymaktayız.  Bu kripto kişilerden halen ne kadarı teşkilatlarda ve devlet yönetim kademelerinde, etkili ve yetkili yerlerde bulunmaktadır?  AK Parti merkez teşkilatı acilen ve ivedilikle bu kripto yöneticileri tespit etmeli ve gerekeni yapmalıdır.  Aksi halde referandum sürecinde de içeriden vurmaya devam edecekler;  7 Haziran seçim sürecinde yaşanan rehavet gibi. Bu ülke hiçbir zaman dışarıdan gelen bir saldırı ile yıkılamadı; 15 Temmuz gecesi yaşadıklarımız bunun en bariz göstergelerinden birisi…  İçeriden, içimizden sürekli olarak destekçiler ve işbirlikçilerini çok kolay bir şekilde buldular ve bu ülkenin bir güç olmasını ve kalkınmasını hep engellediler.

ak-parti22.jpg

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde bir açılışta yapmış olduğu; ‘AK Parti’ye, CHP’ye, MHP’ye gönül veren, hatta ve hatta HDP’ye gönül veren kardeşlerim sizlere sesleniyorum; Birlik ve beraberlikte gelin birleşelim. Biz millet olarak Türk, Kürt, Laz, Zaza, Roman, Boşnak, Arnavut’uyla tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet olarak kalmaya devam edeceğiz.  Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. 780 bin kilometre karesiyle bu vatanda; kimse operasyon yapamaz ve bu birlik ve beraberliğimizle operasyon yapmalarına da asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nden başka bir devlet da tanımıyorum’ ifadelerindeki birleştirici, kucaklayıcı ve toplayıcı vurguyu,  tüm AK Parti teşkilat mensuplarına, Güçlü yürütme ve Cumhur Başkanlığı sistemi için yapılacak olan, Anayasa değişiklik referandum sürecinde bir ilke ve düstur olmasını dilerim. 

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.