Ekonomi Bakanlığında, Konyalı, bir Bürokrat!

Çevre  Şehirler,   özellikle de merkeze uzak olanlar, Merkez ile,  yani Devletin yönetimde ki kalbi mesabesinde bulunan Ankara ve Ankara Bürokrasisinde, erişebileceği – ulaşabileceği bireyler ve kendi öz evlatları vasıtası ile şehirlerine yatırım vb.  konularda öncelik, hız  ve de çabukluk  elde edebilirler. Konya gibi şehirler,  özellikle de şehrin ileri gelenleri,  bu evlatlarının adedini,  Ankara bürokrasisinde  artırmak  noktasında çok da mahir değildir. Konya  protokolü ve ileri gelenleri, kendi bilgi, birikim, yetenek ve liyakatları ile bu noktalara kadar gelebilen evlatlarına,  daha üst bir konuma gelebilmesi için  bir desteği olduğu da söylenemez. Bu bireylerin de, Konya siyaseti ve ileri gelenlerinden böyle bir taleplerinin olduğu da zaten yoktur; Yeter ki yerel  yöneticiler ve ileri gelenler de bu kişilere sadece gölge edilmesin! Yeter!

Ekonomi Bakanlığı, daha önceden, Hazine ve Dış ticaret müsteşarlığı olarak, bu ülkeye hizmetlerine devam eden çok önemli  iki kurum,   2023 – 2053 ve 2071  Büyük Türkiye  hedefleri çerçevesinde, ihracata dayalı bir ekonomi ve Ekonomik olarak da  Dünya ölçeğinde Güçlü bir Türkiye ideallerine matuf olarak,  2011 yılında ki bir kanun ile kurulmuş ve bu birimler de Bakanlık bünyesinde faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır. Hazine ve Dış ticaret müsteşarlığı bu ülkede, özellikle,   nitelikli ve liyakatli kadroların – bireylerin de yoğun olarak  bulunduğu,  bu devket ve millet için de  stratejik kurumlarımızdır.  Bu kurumlar; Devletimizin  ekonomik alanda ki stratejik  önem arz ettiği  için de planlama ve öngörüleri ile, diğer bakanlıklarımızın da neredeyse, nitelikli ve taktik kadroların da, yetiştiği ve  dağılımının da  olduğu çok önemli birimlerdir. Bakanlık,   ülkemizdeki, dış ticaret birliklerinin ve özellikle de ithalat  – ihracat konusunda, yerli ve milli üretimi – üreticiyi desteklemek ve gelişmesi adına da,  Dünya ölçeğinde ki 17. Büyük Ekonomiden 10. sıralara çıkabilmek –  inebilnek için de  planlamalar,  düzenlemeler, yönetmelikler  ve uygulamalar da bulunmaktadır.

Ekonomi Bakanlığında, Sayın Bakanın, TBMM’de milletvekilliği danışmanlığı döneminden itibaren birlikte çalıştığı ve bir dönem de, bakanlık özel kalem  müdürlüğü görevlerinde bulunan, halen  Bakanlık  Siyasi Baş Danışmanı  görevinde ki hemşehrimiz, Karapınar ilçemizin  yetiştirdiği,  İbrahim Ceyhan; Kapısı  ve Gönlü, her daim Konyalılara   açık,  bu ülkeye, bu asil millete   ve Konyamıza da  hizmet aşkı ile dolu bir Anadolu evladıdır.  İbrahim bey; Hemşehri sevdası ile ruhu,  gönlü ve kalbi  her daim yanan, Ankara bürokrasisinde ki, genel kanaat ve uygulama olan, soğuk, ulaşılamaz – erişilemez, küçük dağları ben yarattım edasından arınmış,  Konyalı hemşerileri ile Bakanlıkta ki  odasında  her zaman çayını – çorbasını  içebileceğimiz ve şehir adına da dertlerimizi – sıkıntılarımızı – sevinçlerimizi de paylaşabileceğimiz,  bir Konya  aşığı ve sevdalısı bürokratımız! Konya  içeride ki  sosyal – siyasi gücü ve dışarıdaki evlatlarına da bu gücün yönetimi ile de  sahip çıkabilir, birbiri ile uğraşmayı  da bırakabilirse, Konyalı bürokratlarımızın da birbirine bağlılığı ve dayanışmasının oluşması ve  sağlanması ile bu şehir, Devletimizin  hizmet ve yatırımları noktasından daha güzel  yerlere ve   çok üst seviyelere gelecektir,  diye düşümüyorum.
He yıl düzenlenmekte olan ve bu yıl da 12.si tertip edilen, emeği geçen her bir kurum – kuruluş yöneticisi, çalışanı ve her  bireye de  Teşekkürü  bir borç bilirim, “Hep Birlikte Konyayız” temalı programların daha üst bir seviyeye gelebilmesi ve Ankara bürokrasisinde ki  bir birinden habersiz olan,  hem şehrilerimiz arasında bir tesanüt ,  bir dostluk, bir dayanışna ve birlikte de iş yapabilme yetisi ve becerilerimizin de gelişmesini,  Sonsuz Kudret Sahibi Yüce Allah’tan niyaz ederim. Allah,  bizlere elimizin altındaki bu değerlerin  kıymetini bilenlerden ve klasik Konyalı duruşu ve tavrı olan,  bu bireyleri de aşağı çekmek için uğraşanlar ve enerjisini de bu uğurda harcayan ve  tüketenlerden olmamız  dileklerimle!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.