Konya Bunun için Başkent!

Konya özelinde, dilimizde her daim sürekli olarak ifade ettiğimiz bir kavramdır; Bir Başkent her zaman başkenttir, şeklinde. Ne demektir? Bir başkent her zaman başkent kavramından ne anlamalıyız ki? Zamanın ve mekânın şehirlere yüklediği, şehirde yaşayanların da idrak edemediği anlamlar nelerdir?  Dünyanın, ülkelerin ve şehirlerin de kaderlerinin değiştiği bazı zaman dilimleri bulunmaktadır. İşte bu zaman dilimlerinden birisi ile de yine karşı karşıya bulunuyoruz! Şehirde yaşayanlar olarak tabii ki bu değişim ve dönüşümlerin hiçbir zaman, ne idrakinde,  ne de farkında olabildik! Zamanı ve mekânı da okuyamadığımız, anlayamadığımız için dışarıdan bir güç sürekli olarak bizlere bu değişimleri dayatmaktadır.

Dünya üzerindeki bazı şehirlere yüklenen anlamlar sebebiyle de çok manalıdır! Hz. Peygamber efendimize de önerilen şehirler arasında bulunan mübarek bir şehirde yaşıyoruz. Hangi şehirlerdir, bunlar? Dünya üzerinde bulunan BAŞKENT – MERKEZ ve KAVŞAK olduğu her zaman da ifade edilen bu şehirler;  Kudüs, Şam, Medine ve Konya! Birilerinin hadi canım der gibi olduklarını da duyar gibiyim! Evet, dostlar, bizler her ne kadar idrak edemesek de Konya dünya şehirleri arasında her zaman bir başkent, bir kavşak ve bir merkez şehirdir. Onun niçin bu şehir, Konya,   çok önemlidir. Onun için bu şehir de, Konya,   bizlerin anlayamadığı olaylar zinciri ve kişilere de rastlayabilirsiniz? Neden ve Nasıl olabilir? Tekrardan yazımızın aşına dönecek olursak,  Bir başkent her zaman başkent olma ruhuna ve özelliklerine de sahiptir.

AK Parti teşkilatları ve belediyelerdeki olması beklenen nöbet değişimlerine yönelik olarak, Dünya üzerinde ki çok önemli bir şehir ve her zaman da başkent olan Konya’dan, tüm bu ülkedeki, tüm bu şehirdeki ve Dünya üzerindeki, bu ülke ve bu şehir üzerinde hesapları – planları olan odaklar ve işbirlikçilere yönelik olarak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, çok manidar ve çok güzel açıklamalarda bulundu.  Ne diyor sayın başkan; ‘’ Kongre süreçleri partilerin yenilenme, heyecan ve takviye süreçleri ama asla tasfiye süreçleri değildir. AK Parti gibi kuralları olan, ilkeli bir partide yeni bir heyecan, yeni bir dinamizm, yeni bir kan tazelenmesi anlamına geliyor.  Şu ana kadar Türkiye genelinde 523 ilçe kongresi yaptıklarını, kongreler büyük olgunluk ve nezaketle devam ediyor. Bir belediye başkanının veya il başkanının istifası normalde parti içi bir hadise ama bazen Türkiye veya o ilin gündemi oluyor. Bu neden böyle? Başka partilileri veya kamuoyunu niye ilgilendirsin?  AK Partinin kaderi Türkiye’nin kaderiyle özdeştir sözünün işte en güzel delili buradadır. Bugün kardeşlerimizle, Önümüzdeki süreci nasıl yönetelim, hangi arkadaşımızla götürelim ki Konyayı daha ileriye taşıyabilelim’ istişaresi yapılacak.  AK Parti bir misyon ve bir ideal partisidir; Şahıslar fanidir, baki olan Allahtır, ülkemizdir, davamızdır, milletimiz ve devletimizdir. Hasbelkader davamızın taşıyıcısı oluruz. Ona ne kadar hizmet edersek, o koltukları ne kadar doldurabilirsek. Koltuklardan güç alan değil, konjonktürel ağırlıklar değil, özgül ağırlıklar önemlidir. Koltuklar, iş elbisesi gibidir, iş yapacağınız zaman giyersiniz; Sonra onu çıkarır, özünüz ne ise o kalır. Mezarlıklar vazgeçilmezlerle doludur; Vazgeçmeyeceğimiz sadece ve sadece değerlerimiz, inançlarımız, ideallerimiz, ülkemiz, milletimiz, memleketimiz ve özgürlüğümüzdür. Bizler ancak bunun taşıyıcısı olabildiğimiz kadar anlam ifade ederiz.  Teşkilat başkanlığı veya belediye başkanlıkları gibi görevler,  koltuklar hiçbirimize babalarımızdan miras da kalmadı. Bunlar hizmet etmek için emanettir. Bu koltuklar kimsenin tapulu malı da değildir’’ şeklindeki konuşmalarının, ülkemizde ve bölgemizde yaşamakta olduğumuz büyük bir değişim, dönüşüm ve varlık – yokluk savaşı dönemindeki süreçte çok dikkate değer olduğunu da düşünüyorum.

Konya neden önemlidir? Bizler mi çok büyük anlam yüklüyoruz, bu kadim başkente? Yoksa Dünya egemen güçleri mi?  Konya muhafazakar mefkurenin ve davanın da sembolüdür; Belde-i muhayyeredir. Ne demektir, belde-i muhayyere? Yani Efendimiz (s.a.v)’e Sonsuz Kudret Sahibi Yüce Allah tarafından teklif edilen üç şehirden biridir. Habibim hangi şehri istersen; Medine mi, Şam mı, Konya mı dediği zaman, Efendimiz (s.a.v) fakiri çok olduğundan Medineyi seçmiştir. Ama hangisini istersen teklifi arasında Konya’nın bulunmuş olması tabii ki çok büyük bir şeref, onur, anlam ve çok manidardır.  Konya, Anadolu’daki ilk merkez ve Selçuklu merkezidir. Konya, Haçlı seferlerini püskürten bir merkezdir; Yani işbirlikçileri bu topraklardan sürmüştür. Konya’nın manası çok büyüktür; Mevlana’nın şehridir. Muhyiddin’i Arabî Hazretleri 1000 sene önce Fütuhatı Mekkiye kitabında, ‘İnsanlık fetret dönemine girecek ve kurtuluş Konya’dan başlayacaktır’ buyuruyor. Bu itibarla Konya’nın çok büyük bir özelliği ve anlamı vardır. Konya sıradan bir şehir değildir. Konya özelinde ve üzerinde oynanan oyunları anladın mı şimdi? Konya özelinde ve üzerindeki dönen dolapları da! Dünya egemen güçleri ve işbirlikçileri; büyük değişim,  büyük dönüşüm ve büyük savaşlarını  neden Konya’dan başlattıklarını da anlayabildin mi?!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.