İnsanı Yaşat ki, DEVLET Yaşasın -2-

Şeyh Edebali, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beye nasihatlerinde şöyle ifade buyurmaktadır! Ey Oğul!   Şunu da unutma! İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın!  Zümrüt-ü Anka’nı iyi seç ki, Kaf Dağı sana yakın olsun! Zümrüd-ü Anka ve Kaf Dağı!.

Kitleleri etkileme ve sürükleme kapasitesi olan, karizma ve vizyon sahibi liderin özellikleri ve devlet adamı kimdir, devlet adamı kime denir, her siyasetçiye devlet adamı diyebilir miyiz,  izah etmeye çalışalım!

Siyaset meydanlarda yapılır! Siyaset adamı ve özelliklede siyasi parti başkanı,  karizmatik ve liderlik özellikleri olmalıdır! Siyaset adamı, seçimi kazandıktan sonra siyasetçi kimliğini bir kenara bırakmalı ve artık devlet adamı olmalıdır! Aksi halde bizim gibi ülkeler yerinde saymaya ve patinaj yapmaya devam eder!

Devlet dediğimiz kurumda, birlik ve beraberlik adına,  süreklilik esastır! Devletin bekası adına, değişmez kurallar bütünü vardır ve olmalıdır! Her siyasi parti veya siyasetçiye göre, devletin değişmez kurallarında esneklik olamaz! Siyasetçi, devletin bekası ve milletin birliği adına bu kurallara uymak zorundadır! Uymadığı durumlarda neler olduğunu tarihin tozlu raflarından okuyabiliriz!

Devlet ve millete hizmet etmesi için göreve başlayan, amir, memur, müdür,  emniyet müdürü ve daha sayamadığımız devletin tüm memurları;  onun, bunun, şunun adamı veya şu siyasetçinin yakını ve kontrolünde gibi ifadelere şahit olmaktayız! Ne demekse?

Devletin amiri veya emniyet müdürü, savcısı ve hâkimi,  neden birisi veya birilerinin yakını ve adamı olmak zorundadır? Yoksa bu kişilerin maaşını ifade edildiği gibi adamı oldukları beyler mi ödemektedir? Devletin memuru, kimsenin adamı olmak zorunda değildir! Devletin amiri de memuru da devlet ve millet için çalışmak ve hizmet etmek zorundadır! Devletin memuru, kişi ya da belirli zümrelere hizmet etmesi için atanmamıştır!.

Devlet memuru olup, aldığı maaşı beğenmeyen ve bu kadar maaşa ancak bu kadar çalışma zihniyetine de anlam veremiyorum!  Aldığı maaşı beğenmiyor ve niteliklerine göre özel sektörde daha fazla maaş alabileceğine inanıyorsan, devleti neden meşgul edersiniz? Devlet ve millete hizmet etmek için hem eğitim,  hem ehliyet ve hem de liyakat sahibi gençler beklemektedir! Devleti ve milleti meşgul etmeyin! Boşaltın o makamları!

Dünya tamamen dijital bir sisteme dönerken, devletimiz de bu yönde adımlar atarken, devlet memuru fakat elli sekiz yaşın üzerinde bilgisayar klavyesinin ENTER tuşundan bihaber kişiler ile mi dünya ile rekabet edeceğiz? Bu kişileri, eski yasalarda olduğu gibi  altmış beş ya da altmış yedi yaşına kadar, bu  asil millet beslemek zorunda mıdır?!

Lider;  bulunduğu çevreye fayda sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluk, sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalar taşıyan kişiye denir!.

Lider; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir!

Lider; güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı karizma ve  sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışla ile  etkin bir rol modeli olmasına yol açar!.

Devlet adamı, siyasetten geldiği gömleğini çıkaran ve devlet gömleğini giyen ve onun kurallarına uyandır!

Devlet adamı, görevine başlarken ettiği yemine sadık kalandır!

Devlet adamı, yasalara ve yargıya saygılı olandır!

Devlet adamı, devlet ve milleti yaşatmak için vardır!

Devlet adamı,  devletten beslenen, semiren ve yaşayan değildir!

Devlet adamı,  bir zümre veya gruba değil, sadece vatandaşa hizmet eder!

Devlet adamı, siyasi yandaş ve nepotizme hizmet etmez!

Devlet adamı,  devletin memurunu sadece ehliyet ve liyakate göre atar, yandaş ve sadakate göre değil!

Devlet adamı, hak ve adalete dayanır,  devletin tüm kanun ve kurallarına biat eder!

Devlet adamı, adaletin olmadığı yerde zulmün olacağını ve zulüm ile de abad olunmayacağını bilmelidir!

Devlet adamı, ilim, bilim, evrensel değerler ve devletin kuralları ile konuşur!

Devlet adamı, vicdana hitap eder, cüzdan ve dünyalık kişisel çıkarlar ile iştigal etmez!

Devlet adamı, kendini,  devlet ve milletin hizmetine adar!

Devlet adamı, yaptığı işlerden kaynaklı,  vatandaştan itaat ve minnet beklemez!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.