PESCO ve UZAY Komutanlığı!

Dünya ve İnsanlık tarihi, kanlı savaşlar, saldırılar, yıkımlar, işgaller, kayıplar, yeni dönüşümler ve yeni düzenlerin kurulduğu dönemlerle doludur! Yeni bir düzen kurmayı yüz yıl önceden planlayan ve hesap eden küresel güçler ve küresel finans çevreleri, bu hedefleri doğrultusundaki bölgelerde her türlü saldırı, patlama, vesayet ve vekâlet savaşlarına girişmekten kesinlikle kaçınmazlar! Çünkü dünya hegemonya sisteminin devamlılığı için bu plan ve hesaplarını realize etmeleri şarttır! 2000’li yılların başlarında Çin öncülüğünde kurulan, eski İpek Yolu, yeni Bir Yol ve Kuşak projesini, kontrol ve denetimleri altına alabilmek için bu güzergâhta aklımızın almayacağı olaylara, saldırılara ve işgallere şahit olduk! Neden? Tüm bunlar neden olmaktadır? Adamlar insanlık adına mı bu işleri yapmaktadır? Evet! Daha doğrusu bu bölgelerdeki halklara demokrasi getirmek için mi bu kadar masrafa girmekteler?! Neymiş efendim! Sadece Demokrasi getirmek için! Ortadoğu, Afrikalı ve tüm bölgedeki saf Müslümanlar da bu iddialara kanmakta ve inanmaktadır; Yüz yıl öncesinde olduğu gibi! İman olsa idi, Müminin feraseti ve basiretinden sakınmaları gerekirdi! Saf bir Müslüman olunca!

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Trump’ın NATO ile ilgili sert çıkışları sonrasında, Fransa’nın öncülüğünde yeni bir Avrupa ordusu kurmak için girişimlerde bulunmaya başladlar! Avrupa Birliği’nin yirmi üç üyesi savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca PESCO olarak adlandırılan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı. AB için ortak savunma ordusu ve politikası özellikle Almanya ve Fransa’nın desteklediği bir konudur! AB üyeleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) giderek daha fazla mesafeli durmasından kaynaklı, Pesco’nun Avrupa için güçlü bir alternatif olacağı iddia ediyor! AB’nin gündeminde olan savunma politikalarının entegre hale getirilmesi projesine, Donald Trump, Avrupa ülkeleri NATO bütçesinde üzerine düşeni yapmalı, söyleminin ardından hız verildiği de ifade ediliyor. PESCO anlaşmasına taraf olmayı reddeden; İngiltere, Danimarka, Malta, İrlanda ve Portekiz, beş AB ülkesi bulunuyor!

Peki, tüm bunlar olurken, ABD neler yapıyor? ABD boş mu duruyor? ABD’nin eli armut mu topluyor? ABD, her zaman olduğu gibi daha büyük bir projenin peşinden mi yürümektedir?! ABD dünya anakarasında bitirmeyi düşündüğü çıkış noktalarından sonra, tüm dünyamızı da uzaydan kontrol etmeyi mi planlamaktadır?! ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Silahlı Kuvvetlerin hava, kara, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıklarının yanı sıra altıncı bir komutanlık olarak, Uzay Kuvvetlerinin 2020’de kurulmasına dair bir plan açıkladı. ABD’li yetkililer, uzay bir zamanlar barışçı ve rekabetten uzak olduğunu ama şimdi kalabalık ve çekişmeli bir hal almakta olduğunu düşünüyor! ABD yönetimi, bir sonraki savaş sahasına hazırlanmak, ABD ülkesi ve halkına yönelik yeni nesil tehditleri caydırmak ve yenmek için zamanı geldiğine de inanıyor! ABD yönetimi, sadece uzaydaki varlığımız yetmez, uzayda hâkimiyet sağlamalıyız ve bunu yapacağız, vurgusunu yapıyor! ABD Silahlı Kuvvetleri’nin 6. kolu Uzay Kuvvetlerini organize edecek, eğitecek ve donatacak yeni bir komutanlık kurulması için Kongre’nin harekete geçmesi de gerekmektedir!

Dünya hegemonya ve küresel güçleri, küresel finans çevreleri, dünyamızda yeni bir düzen ve yeni bir paylaşım, daha doğrusu emperyalist konumlarının sürekliliği ve devamlılığı adına, çok büyük projeler ve planlarını devreye almakta iken, ülkemizde ve özellikle de yereldeki yaşananlara neler demeli? Adamlar dünya kara parçasını kuşatmayı ve çevrelemeyi bitirmişler, uzayı parselliyor, uzayda bir askeri komutanlık kuruyor, ülkemizde ve özellikle de yerelde ise magazinsel gelişmeler pençesinde boğuluyoruz! Beyler! Aklınızı başınıza alın! Elin oğlu dünyayı ve daha sonra da uzayı parselliyor, bizimkiler de, oğlum, kızım, yeğenim, gelinim, damadım ve daha sayamadığımız tüm akraba-ü taallukatı için yereldeki egemenliklerinin devamlılığı adına olmadık ve akla hayale gelmedik plan ve ayak oyunu peşindeler! Ne diyelim! Allah akıl, fikir ve feraset versin! Neymiş efendim! Elin adamı dünyamızı ve uzayı parselliyor, bizimkiler de yereli parsellemek ve çevresine de rant dağıtmakla meşgul olsun! Ne ala memleket! Ufuk, vizyon, öngörü, fikir, feraset, ehliyet, liyakat, sorumluluk ve basiret başkaca bir şeydir! Olmayan şeyler üzerinden konuşmanın tabii ki ne ülkemize, ne şehrimize ve ne de insanlık için bir faydası olacaktır!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.