Ali Baba ve KIRK HARAMİLER!

Ali Baba ile abisi Kasım, tüccar bir babanın çocuklarıdır! Babalarının ölümünden sonra açgözlü Kasım, zengin bir kadınla evlenir ve babasının işini ilerletmeye çalışır! Ali Baba ise fakir bir kadınla evlenerek odunculuk yapar! Bir gün, Ali Baba, ormanda yakacak odun toplayıp keserken,  kırk tane haraminin hazine ambarını ziyaret etmekte olduğunu duyar! Hazineler bir mağaradadır ve mağaranın ağzı sihir ile kapatılmıştır!

Mağara;  “Açıl Susam Açıl” dendiğinde açılmakta ve  “Kapan Susam Kapan” dendiğinde kapanmaktadır! Haramiler mağaradan ayrılırken, Ali Baba mağaraya girer ve ihtiyatlı bir şekilde bir çanta altın parayı alıp eve götürür!

Ali Baba ile karısı, altınları tartmak için yengelerinden terazi isterler! Kasım’ın karısı, Ali Baba ile karısının ne tarttıklarını anlamak için tartının altına bir miktar balmumu yapıştırır! Tartıyı geri aldıklarında tartıya altın bir madeni para yapıştığını görünce şoke olur ve kocasına anlatır! Kasım’ın ısrarlarıyla Ali Baba, mağarayı ona anlatır! Kasım yanına bir eşek alarak mağaraya gider, sihirli sözleri söyleyerek mağaraya girer! Ancak açgözlülüğü ve hazine heyecanı içinde olmasından ötürü mağaradan çıkış için sihirli sözleri unutur! Haramiler, Kasım’ı mağarada bulur ve öldürür! Abisi dönmeyince, Ali Baba mağaraya gider ve Kasım’ın vücudunun parçalandığını ve girmeye çalışanlara gözdağı olarak her bir parçanın mağaranın girişine konulduğunu görür!

Ali Baba, vücudu eve getirerek, Kasım’ın evindeki köle bir kız olan Morgiana’ya teslim ederek; Kasım’ın ölümünün doğal nedenlerle olduğunu gösterecek şekilde kızı görevlendirir! Önce, Morgiana, eczaneden bir ilaç alır ve ona Kasım’ın ağır hasta olduğunu söyler! Sonra, Baba Mustafa adında bir terziye ödeme yaparak gözlerini bağlar ve onu Kasım’ın evine götürür! Terzi, kimsenin şüphe duymaması için Kasım’ın vücudunun ayrılan parçalarını birbirine diker! Daha sonra kimse şüphelenmeden Kasım’a, Ali Baba ile ailesi cenaze düzenler!

Haramiler, vücudun gittiğini fark eder ve sırlarını bilen başka birinin daha olduğunu anlayınca onu bulmak için yola koyulurlar! Haramilerden biri kasabaya gider ve ölü bir adamın cesedini tekrar diktiğini söyleyen, Baba Mustafa’ya denk gelir! Baba Mustafa’dan kendisini ölünün evine götürmesini ister! Terzinin gözleri tekrar bağlanır ve evin yolunu adımlarıyla bulur! Harami evin kapısına bir işaret koyar böylece gece gelip evdeki herkese öldüreceklerdir!

Ancak Morgiana, haraminin yaptıklarını görür ve tüm komşularının kapısına aynı işareti koyar! Kırk haramiler gece geldiklerinde evi bulamaz ve haramilerin lideri öfkelenerek kapıya işareti koyan haramiyi öldürür! Ertesi gün bir başka harami Baba Mustafa’ya gider! Ancak bu sefer, Ali Baba’nın ön kapısındaki taş basamaktan bir parça kırar! Morgiana yine aynı şeyleri komşularının kapısına yaparak planın suya düşmesini sağlar! İkinci harami de başarısızlığından ötürü öldürülür! Haramilerin lideri bu defa kendisi gidip evi bulur ve evin her detayını aklında tutar!

Haramilerin başı, Ali Baba’nın konukseverliğine ihtiyaç duyan yağ tüccarı kılığına girer ve katırlarla otuz sekiz küp getirir! Küplerin biri yağ ile doludur, geri kalanlarında ise haramiler gizlenmiştir! Ali Baba, uyuduğunda haramiler onu öldürecektir! Morgiana, yine haramilerin planını fark eder ve haramilerin içlerinde saklandıkları küplere kızgın yağ döker! Liderleri, adamlarını uyandırmaya geldiğinde hepsinin ya ölü ya da kaçtığını görür! Ertesi sabah Morgiana, Ali Baba’ya küpteki hırsızları anlatır! Onları gömerler ve Ali Baba, Morgiana’yı azad eder!

Bir müddet sonra haramilerin lideri intikamlarını almak için Ali Baba’nın oğluyla arkadaşlık ederek kendini tüccar olarak tanıtır ve Ali Baba’nın evine akşam yemeğine davet edilir! Morgiana, haramiyi tanıyınca bir hançerle kılıç dansı yapar ve hançeri haraminin kalbine saplar! Ali Baba önce Morgiana’ya kızar ama haraminin kendisini öldürmeye çalıştığını öğrendiğinde kıza teşekkür ederek onu oğluyla evlendirir!

Ali Baba, tüm sırları; mağaradaki hazineleri ve hazinelere nasıl ulaşılacağını bilen tek kişidir, artık!

Kırk Haramiler, hikâyesinden bir hisse çıkaranlar, çıkaramayanlara paylaşması ve aktarması dileklerimizle! Hayat; her daim hisseler ile doludur! Tabii ki; Almak isteyene! Kör ve sağıra işittiremezsin!

Peki, günümüzde, çevremizde ya da devlet bürokrasisinde ki; Ali BABA, kim veya kimlerdir? Aç gözlü kardeşi Kasım, kim veya kimlerdir? Kırk Haramiler, kim veya kimlerdir?  Parçalara ayrılan Kasım’ın cesedini diken terzi Mustafa, kim veya kimlerdir? Morgania, kimdir?

Hazine nedir? Sır nedir? Sır ve hazine, kim veya kimler ile paylaşılabilir? SIR taşımak kolay bir mesele değildir! DEVLET ve MİLLETE ait SIRLAR çok mühimdir!  SIR ve BİLGİ, herkes ile paylaşılmaz! Her kişi, SIR ve BİLGİ taşıyamaz! Aman dikkat!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.