Yunanistan – Adalar ve Türkiye!

Geçtiğimiz günlerde; Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis; ABD ziyareti ve Kongrede yaptığı konuşmasında; Türkiye’nin Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini! Ankara’nın bölgede provokatif bir duruş sergilediğini!  Kıbrıs’ta iki devletli çözüme yanaşmadıklarını! Bu yüzden; bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO’nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum, diyormuş!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, ABD Senatosu’nda yaptığı Türkiye’yi şikâyet eden ve Türkiye karşıtı konuşmasının ayakta alkışlanmasına sert tepki gösterdi! Artık benim için Miçotakis diye birisi yok! Kendisiyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum, ifade ve vurgularının çok manidar ve dikkate değer olduğunu düşünüyorum!

Acaba; Yunanistan cürmü nedir ki; ABD kongresinde Türk Devletine karşı boyunu ve haddini aşan cümleler kurmaktadır!

Yunanistan; Kime veya kimlere güvenmektedir? Kim veya kimlerin GAZINA gelmektedir?   Başkalarının gazına ve ipine güvenen ülkelerin sonuna bakmalarını salık veririz!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti arasında imzalanan, MEB ve diğer askeri anlaşmalar, Doğu Akdeniz’deki kirli hesapları bulunan devletlerin uykularını kaçırmıştır! Askeri alandaki tüm hamleler,  arama ve sondaj gemi yatırımlarını da bir kenara not edelim!

2022 yılı Ocak ayında; ABD yönetimi; İsrail – Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail doğal gazını Avrupa’ya taşınması planlanan East-Med boru hattı konusunda Atina’ya endişelerini ve bu projeye, desteği geri çektiğini bir nota ile ilettiği kaydedilmiştir! Acaba neden?

Türk Devleti; Ankara vizyonu ve Ankara kriterleri çerçevesinde, bölgesinde, hem oyun kurucu,  hem de tüm küresel ve emperyalist tüm kirli oyun ve sinsi tuzakları bozucu bir konumdadır!

Türk Devleti ayaklarının üzerine kalkmıştır! Uyutulan DEV, yüz yıllık uykusundan uyanmıştır!

Doğu Akdeniz’de, On binlerce kilometre ötelerden burada hesap yapanlara ne demeli? Ya da on binlerce kilometre ötelerden Doğu Akdeniz’e sınırı olan devletleri Türk Devletine karşı,  bölgenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik, kışkırtma operasyonlarına neler demeli?

On binlerce kilometre ötelerdeki güçler,  birilerini gaza getirmek sureti ile bölgenin harabe ve kan gölüne çevrilmesine asla izin verilmemelidir!

Ukrayna’ya verilen gaz ve sonrasında yaşanılanları da bir kenara not etmek gerekir! Ukrayna ve benzerleri, birileri için iyi bir ders olmalıdır!

Yunanistan iki yüz yıl önce, dönemin emperyalist güçleri tarafından Osmanlı’ya kışkırtmaları neticesinde, devletini kurmuş olmanın verdiği şişkinlik ile bugün de aynı yöntemler ile başarıya erişebileceğini! 

Yunanistan; MEGALO İDEA hedeflerine kolay bir şekilde ulaşabileceğini hayal etmektedir!

Yunanistan; MEGALO İDEA PLANLARI YAPARKEN, BAZI BÖLGELERDEN OLMASIN! BÜYÜMEK İSTERKEN KÜÇÜLMESİN!

TOPRAKLARININ BİR KISMINI, ASIL SAHİPLERİNE DEVİR ETMESİN!

BULUNDUĞUN YERLERDE,  İKİ YÜZ YILLIK BİR EMANETÇİ OLDUĞUNU DA UNUTMAYASIN!

MEKANIN TAPUSU KİMDE ve SAHİBİ KİMDİR? Sadece hatırlatmak isterim! Mekânın sahibi; hem masada ve hem de sahaya inmiştir!

Yunanistan yönetimi,  ON İKİ ADA ve DİĞER BÖLGELERİNİ, BİR GECEDE TÜRK DEVLETİNİN SINIRLARINA DAHİL OLDUĞU ve HÂKİMİYETİNE GEÇEBİLECEĞİNİ DE, AKLINDAN ÇIKARMASIN! 

Hem de bir oldubitti ve çok güvendiği devletler maharetiyle!

Küresel güçler ve büyük devletler; 1. ve 2. Dünya savaş artığı, kendi oluşturdukları tüm sorunlu bölgelerde, yani Türkiye’nin sınır komşusu ülkelerde; BARIŞ ve HUZUR istiyor!

Küresel güçler ve büyük devletler için Barış ve Huzur;  PARA – KAR ve KAZANÇ demektir! Türk Devleti olmadan; BARIŞ ve HUZUR kurulamayacağına göre!

TÜRKLER, yirmi dört milyon kilometrekarelik tarih, coğrafya, sosyal, kültür ve devlet aklı olan tüm bölgelerde, gönül köprüsü ve gönül bağlarını yeniden kurmaktadır!  

Ya gelirler, Türk Devleti ile masaya oturur; Dünya ve bölgenin barış, huzur ve istikrarı adına kazan – kazan ilkesi çerçevesinde anlaşırlar! Veya sahada tüm kozlarını paylaşırlar!

Ya da yer ile yeksan olup tarihin tozlu raflarında hep birlikte yerlerini alırlar! Her seçim bir vazgeçiştir! Seçim ve karar sizin!

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

“Yunanistan – Adalar ve Türkiye!” üzerine 2 yorum

    1. Hocam;
      Tarih konusunda kalem oynatmak bizim ne haddimize! Yine de çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.