AK Parti’de Teşkilat Değişimi!

AK Parti Olağanüstü genel kongresi geçtiğimiz günlerde, teşkilat mensuplarının çok yoğun katılımları ve büyük bir coşku ile yapıldı. Bu demokrasi şölenine katılan ve emeği geçen tüm teşkilat mensuplarına da teşekkürlerimi sunarım.  AK Parti olağanüstü kongrede yapılan tüm değişiklikler ile AK Parti 2002 yılındaki kurucu ruha, coşkuya tekrar dönebilmesinin de önünün açılabileceğini düşünüyorum.  Tüm teşkilatlarda bir yorulma ve yılgınlık olduğu da sürekli olarak dillendirilmektedir.  Siyaset ve teşkilat işleri tamamen bir heyecan ve coşku işidir.  AK Parti; Ülkemizdeki siyasi partilerden mensuplarına da siyasi heyecan ve coşkuyu en iyi yansıtan teşkilatlardan bir tanesidir.  Burada kurucu lider ve yeni genel başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları ve sahayı çok iyi bilmesinin de faktörü çok büyüktür.  AK Parti genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi ömrü tamamen sahalarda geçmiş ve vatandaşlarımızla sürekli olarak birlikte olmasının da burada çok büyük katkılarını ve etkilerini de görmekteyiz.

AK Parti olağanüstü kongresinde yapılan MKYK ve diğer değişiklikler, bazı teşkilat mensuplarını memnun etmemiş gibi bir görüntü de arz etmektedir. Ne yapılması bekleniyordu ki? Tamamen bir teşkilatı sıfırlamak ve yeniden bir teşkilat kurmak mı? Bir kurucu hafızayı yok mu sayacaksınız? Kurumlar hafızası kadar vardır. Hafızanız ve değerleriniz olmadığı takdirde uzun soluklu olamazsınız. Siyaset de bir maraton işi olduğuna göre… Bulunduğunuz bölge itibari ile sıradan vatandaşlar olarak göremediğimiz çok büyük dengeler bulunmaktadır. Yeni genel başkan da bu dengeler çerçevesinde yeni yol arkadaşlarını ve MKYK’sını teşkil etmiş olamaz mı?  Bir partinin ana omurgasını teşkil eden üst yönetiminde, yeni bir parti kuruluyormuşçasına tamamen bir değişikliğin olmasını bekleyen teşkilat mensuplarına da buradan hayretlerimi sunuyorum. Bu ülkede siyaseti en iyi okuyan, dünya ve bölgemiz dengeleri çerçevesinde ki gelişmelere en güzel cevapları verebilecek ‘Siyasi DEHA’ olarak da isimlendirebileceğimiz bir Lider kurucusu olduğu partisinin başına tekrardan geçmiştir.

AK Parti olağanüstü kongresinde yeni genel başkan yorulan ve yıpranan teşkilat mensubu, belediye başkanı ve meclis üyesi arkadaşlarımızla bir nöbet değişiminin olabileceğinin de işaretlerini verdi.  Bir partide olması gereken ve hatta beklenen bir kan değişimidir. Aynı teşkilat mensupları ile maraton koşamazsınız. Yorulan arkadaşlarınızı genç, dinamik ve bu ülke için, bu millet için bir derdi, bir sevdası olan bireylerle değiştirmeniz de çok doğal bir gelişmedir. Siyasetin doğası da bunu gerektirmektedir.

AK Parti teşkilatlarında ki değişiklikle ilgili olarak, Konya özelinde daha önceki yazılarımızda da sürekli olarak vurguladığımız, beş farklı güç ve ekibin, bu şehri yönetmek adına bir çalışma içinde olduklarını da ifade etmeye çalışıyoruz.  Dost meclisi ve siyasi arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde, konu AK PARTİ Konya teşkilatlarında bir değişiklik olması gerektiğine gelip dayanmaktadır.  AK Parti Konya teşkilatlarında değişiklik olmasını kimler istemektedir? Yeni genel başkanın gerçekten böyle bir isteği ve arzusu bulunmakta mıdır? Yoksa birileri bulanık havada kendilerine hisse çıkarmaya mı çalışmaktadır? Şehirde AK Parti teşkilatları hakkında çok değişik isimler zikredilmektedir. Bu isimlerin böyle bir talepleri var mıdır? Bu isimleri zikredenler başkaca hesaplar peşinde midir? Tabii ki bilemiyorum… Ben de bir vatandaş olarak sadece soruyorum.

Bir İletişimci ve gazeteci duyarlılığı çerçevesinde, teşkilatlara yönetici olması düşünülen veya genel merkez tarafından atama şeklinde bir yol tercihi de düşünülüyorsa, sadece iş adamı olması mı gerekmektedir? Vatanını milletini seven, bu ülke için derdi olan her birey teşkilatlarda değerlendirilmelidir. Teşkilat başkanı ve yürütmeye alınacak olan kişilere piyasa şartlarının çok üzerinde bir ücret uygulaması neden olmasın ki? Teşkilata gelecek olan arkadaşların işlerinin de aksamaması adına… Ortaklıklar ve diğer sıkıntıların yaşanmaması adına…  Teşkilatlarda yönetim ve yürütme de çalışacak olan arkadaşların ihale, rant ve komisyon peşinde koşmalarının da bu şekilde ki bir uygulama ile önüne de geçilebilir mi diye düşünüyor ve soruyorum?

Yayınlayan

ahmetunver

Ahmet Ünver; İletişim Uzmanı; İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Reklam, Marka, Marka Yönetimi, Marka İletişimi, Kurumsal İtibar, Kurumsal İtibar Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.